Naslovnica >Studiji >Poslijediplomski studiji >Doktorski studij - Neuroznanost >Popis svih predmeta  
Popis svih predmeta

GLAVNI PREDMETI:

 

  1. Lacković Zdravko: Neurotransmitori
  2. Krnjević Krešimir: Molekularni mehanizmi sinaptičke signalizacije
  3. Petanjek Zdravko i Esclapez Monique: Uvod u neurobiologiju
  4. Dikšić Mirko: Uvod u neurokemiju
  5. Kostović Ivica & Judaš Miloš: Neuroanatomija
  6. Kostović Ivica: Razvojna neurobiologija
  7. Šestan Nenad: Molekularna neurobiologija razvitka moždane kore
  8. Krušlin Božo: Uvod u razvojnu neuropatologiju
  9. Judaš Miloš: Evolucijska neurobiologija čovjeka
  10. Judaš Miloš: Povijest neuroznanosti
  11. Šimić Goran: Neurobiologija starenja
  12. Štefulj Jasminka: Sinapsa: od gena do proteina
  13. Neubauer David i Paro-Panjan Darja: Neonatalna neurologija i neurofiziologija
  14. Banfić Hrvoje: Stanična signalizacija
  15. Kalanj Bognar Svjetlana: Uloga membranskih lipida u neurodegeneraciji
  16. Zarevski: Memorija, metakognicija, inteligencija



METODOLOŠKI KURSEVI I VOĐENI PRAKTIKUMI:

 

  1. Gajović Srećko: Morfološke metode istraživanja i elektronska mikroskopija u neuroznanosti
  2. Gajović Srećko: Elektronska mikroskopija fetalnog ljudskog mozga
  3. Vukšić Mario: Prikaz fluorescentnih struktura konfokalnim laserskim mikroskopom i njihova trodimenzionalna rekonstrukcija
  4. Petanjek Zdravko: Metode rekonstrukcije neurona i stereologija
  5. Petanjek Zdravko: Precizna identifikacija kortikalnih polja u odraslom ljudskom mozgu in vivo
  6. Jovanov-Milošević Nataša: Temelji i primjena neurohistoloških istraživačkih metoda: prikaz neurona i neuronskih putova u fetalnom ljudskom mozgu
  7. Jovanov-Milošević Nataša: Ne-radioaktivna in situ hibridizacija ljudskog moždanog tkiva
  8. Kalanj Bognar Svjetlana: Metode izolacije RNA iz moždanog tkiva
  9. Gajović Srećko : Amplifikacija genomske DNA metodom lančane reakcije polimeraze (PCR)
  10. Canki-Klain Nina: Analiza polimorfizma ljudskih gena
  11. Brečević Lukrecija: Analiza ekspresije gena u neuronima
  12. Šimić Goran: Određivanje ukupnih i fosforiliranih tau proteina iz likvora pomoću elisa postupka
  13. Judaš Miloš & Radoš Marko: In vivo kvantitativna MRI analiza ljudskog mozga tijekom razvitka i u odrasloj dobi
  14. Ljubešić Marta: Procjena kognitivnih funkcija, komunikacije i jezika u djece
  15. Orešković Darko: Određivanje neurotransmitera i njihovih metabolita u tkivu mozga (HPLC i SPF metode)
  16. Hranilović Dubravka: Genski polimorfizmi
  17. Višnjić Dora: Analiza staničnog ciklusa protočnom citometrijom
  18. Lipa Čičin-Šain: Kinetika zasićenja sinaptičkih enzima (MAO), transportera  (5HTT) i receptora (5HT1A)
  19. Nataša Jovanov-Milošević: Postupci sa eksperimentalnim životinjama u istraživanjima u neuroznanosti

DRUGA BODOVNA SKUPINA

(GRANSKIUSMJERENIPREDMETI, KLINIČKIPREDMETIIPREDMETIIZDRUGIHSVEUČILIŠNIHPROGRAMA)

 

GRANSKIUSMJERENIIKLINIČKIPREDMETI:

 

Stanična i molekularna neurobiologija:

  1. Sopta Mary: Regulacija transkripcije u mozgu
  2. Gajović Srećko: Ciljana promjena gena u sisavaca
  3. Pochet Roland: Signalizacija kalcijem u živčanom sustavu
  4. Villaz Michel: Neuronska komunikacija: ionski kanali i sinapse
  5. Heffer-Lauc Marija & Schnaar Ronald L.: Molekularna biologija mijelina
  6. Šalković-Petrišić Melita: Načela unutarstanične signalizacije hormonskih receptora u središnjem živčanom sustavu
  7. Ježek Davor: Svojstva difuznog neuroendokrinog sustava
  8. Miroslav Plohl: Humani genom i živčani sustav
  9. Marina Ilakovac-Kveder: Biomembrane: međudjelovanje lipida i proteina

 

Stanična i sistemska neurofiziologija:

  1. Randić Mirjana: Stanična neurofiziologija
  2. Huck Sigismund: Uvod u Patch-clamp metode
  3. Padjen Ante L.: Neurofiziologija centralnih neuronskih krugova
  4. ŽJovanov-Milošević Nataša: Navođenje aksona pri razvitku kortikalnih putova telecephalona čovjeka
  5. Petanjek Zdravko: Eksperimentalni modeli epilepsije i uloga GABA u razvitku moždane kore - promjena voditelja u tijeku
  6. Janigro Damir: Fiziologija cerebralne cirkulacije
  7. Klarica Marijan: Patofiziologija mozga i cerebrospinalne tekućine
  8. Grubič Zoran: Živčanomišićni spoj i njegova sinaptogeneza
  9. Aleksandra Sinđić: Proučavanje membranskih proteina u ekspresijskim sistemima

 

Razvojna neuroznanost, oštećenja mozga i plastičnost:

  1. Gajović Srećko: Kako postati živčana stanica?
  2. Škrablin Snježana: Perinatalno razdoblje u novorođenčadi s neurološkim poremećajima
  3. Mejaški-Bošnjak Vlatka i Hadders-Algra Mijna: Razvojna (pedijatrijska) neurologija
  4. Barišić Nina: Pedijatrijska epileptologija
  5. Barić Ivo: Nasljedne metaboličke bolesti središnjeg živčanog sustava
  6. Neubauer David: Rijetke neurometaboličke i neurodegenerativne bolest
  7. Vukšić: Plastičnost hipokampusa nakon lezije
  8. Mitrečić: Primjena matičnih stanica u istraživanju i liječenju bolesti živčanog sustava

 

Bihevioralna neuroznanost i «neuroimaging»:

  1. Radoš Marko: Moderno kliničko oslikavanje mozga
  2. Prayer Daniela i Radoš Marko: Strukturno i funkcionalno oslikavanje mozga
  3. Tadinac Meri  i Judaš Miloš: Uvod u evolucijsku psihologiju
  4. Radoš Milan: MRI prikaz kralježnične moždine
  5. Jakovljević Miro: Klinička psihofarmakologija
  6. Henigsberg Neven i McGuffin Peter: Psihijatrijska farmakogenomika
  7. Čičin-Šain Lipa: Animalni modeli u biološkoj psihijatriji
  8. Selma Supek: Funkcionalna lokalizacija neurodinamičkih izvora
  9. Uylings Harry B.M.: Kognitivna fleksibilnost i orbitalna prefrontalna moždana kora
  10. Bajrovič Fajko i Neubauer David: Poremećaji disanja, naročito smetnje disanja u spavanju i smetnje spavanja u ranoj dobi
  11. Neubauer David i Derganc Metka: Neonatalna neurointenzivna dijagnostika i terapija
  12. Maja Bresjanac i Marko Živin: Kvantitativne metode animalnih modela moždanih bolest
  13. Zoran Tadić: Uvod u ponašanje životinja

 

Neurobiološke osnove neuroloških bolesti i duševnih bolesti

  1. Bogdanović Nenad: Banke moždanog tkiva i «European Brain Bank Network»
  2. Relja Maja: Poremećaji pokreta
  3. Relja Maja: Klinička neurofarmakologija
  4. Demarin Vida: Neurosonologija
  5. Demarin Vida: Moždani krvotok-klinički pristup
  6. Canki-Klain Nina: Genetička podloga i novi dijagnostički pristupi monogenskim neuromišićnim bolestima
  7. Henigsberg Neven: Neurobiologija liječenja psihijatrijskih poremećaja
  8. Folnegović-Šmalc Vera: Etiologija i klasifikacija psihoza
  9. Julien Jean-Pierre: Molekularna neuropatologija
  10. Žarković Neven: Eksperimentalna neuropatologija: oksidativni stres središnjeg živčanog sustava
  11. Osmak Maja: Neuronalne stanice: od oštećenja do stanične smrti
  12. Pećina-Šlaus Nives: Genske osnove tumora mozga
  13. Darko Chudy: Neurotransplantacija, restorativna neurokirurgija i duboka stimulacija mozga– predlaganje predmeta u tijeku*

PREDMETI IZ DRUGIH SVEUČILIŠNIH PROGRAMA :

Svi navedeni predmeti su već recenzirani i odobreni u sklopu sveučilišnog poslijediplomskog studija  «Jezična komunikacija i kognitivna znanost» i poslijediplomskog doktorskog studija „Biomedicina i zdravstvo“.

 

  1. Klarica Marijan: Lijekovi, droge i mozak
  2. Lončarić Sven: Analiza i razumijevanje slika
  3. Ljubešić Marta: Rana komunikacija
  4. Zarevski Predrag: Memorija, metakognicija i inteligencija (uvršten u glavne predmete)